Przejdź do głównej zawartości

Obraz i rysunek dla Adama Hanuszkiewicza

Obraz olejny „Szczęście” (2005r ) - wykonany na zamówienie UG w Polskiej Cerekwi.. Obraz wręczony Adamowi Hanuszkiewiczowi podczas benefisu artysty w Polskiej Cerekwi, z okazji 60 lecia jego pracy artystycznej oraz nadania mu tytułu "Honorowego Obywatela Opolszczyzny".


Dlaczego tytuł „Szczęście”

Gdy zapadła decyzja w sprawie zorganizowania w Polskiej Cerekwi ogólnopolskich uroczystości jubileuszu 60 lecia pracy artystycznej Adama Hanuszkiewicza i nadaniu mu tytułu Honorowego Obywatela Opolszczyzny - wówczas w gronie przyjaciół zastanawialiśmy się, jaki specjalny i jednocześnie okolicznościowy prezent wręczyć dostojnemu jubilatowi. Spośród wielu propozycji zdecydowano o obrazie, na którym znajdą się konie oraz jakieś pozytywne symbole nawiązujące do Polskiej Cerekwi, której okolice Adam Hanuszkiewicz od wielu lat bardzo sobie upodobał. Jednak nasze wyobrażenia to jedno, a inną sprawą była niewiadoma jak dzieło zostanie odebrane przez mistrza, który w końcu „parę” obrazów widział i wyjątkowo zna się na sztuce.

W końcu namalowany i wykończony przez Grzegorz Fuławkę obraz (wzbudzając większe lub mniejsze zainteresowanie odwiedzających „Lewadę”) stał sobie niepozornie w kącie przez wiele dni w gabinecie Andrzeja Sałackiego. Gdy przed uroczystościami Adam Hanuszkiewicz zawitał do Zakrzowa, pierwszym na co zwrócił uwagę był ten właśnie obraz. -”Jakiż radosny obraz. Emanuje od niego szczęście”- zauważył. Tu natychmiast zareagował Andrzej Sałacki, dopowiadając: -” Właśnie taki ma tytuł „Szczęście”.
I tak to mistrz nieświadomie nadał tytuł obrazowi, który później (7 maja 2005r) został mu wręczony podczas uroczystej gali na cerekiewickim zamku, zorganizowanej pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Opolskiego.



Na pierwszym i drugim zdjęciu - pani Krystyna Helbin Wójt Gminy Polska Cerekiew wraz z Przewodniczącym Rady Gminy PC panem Leonardem Kacprem wręczających obraz dostojnemu Jubilatowi.

Rok wcześniej w 2004r, władze Polskiej Cerekwi nadały Adamowi Hanuszkiewiczowtytuł „Honorowego Obywatela Gminy Polska Cerekiew”. Także z tej okazji mistrzowi wręczono obraz - rysunek autorstwa G.F przedstawiający pałac w Zakrzowie.
Pałac w Zakrzowie (tusz, piórko - 2004r)

Wpis Adama Hanuszkiewicza do Księgi pamiątkowej G.F
 



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Obraz Matki Bożej Różańcowej.

Jedną z moich prac specjalnych jest obraz Matki Bożej Różańcowej , choć ten obraz olejny stał się dosyć wyjątkowy dopiero z chwilą jego ukończenia. Obraz był malowany na zamówienie jednego z księży, urodzonego w Tarnopolu na Wołyniu (obecnie Ukraina). Oryginał obrazu przed II wojną światową zdobił kościół w Tarnopolu – kościół całkowicie zburzony już po wojnie z polecenia ówczesnych władz komunistycznych Związku Radzieckiego. Oryginał obrazu MB Różańcowej został potajemnie wywieziony do Polski i obecnie znajduje się w jednym z poznańskich kościołów. Obraz który namalowałem, nie jest dokładną kopią, gdyż w uzgodnieniu z zamawiającym obraz księdzem, w tej pracy wprowadziłem pewne zmiany. Obraz został ukończony w czasie bardzo ciężkiej choroby papieża Jana Pawła II, gdy cały świat z niepokojem śledził stan zdrowia Wielkiego Polaka.  Pracę nad obrazem rozpocząłem kilka miesięcy wcześniej i nie ukrywam, że miałem z nim dosyć poważne problemy. Jednak podczas jednej z konsultacji, zamaw

Zaginiony obraz Jana Matejki, który miałem odtworzyć.

Kilka lat temu zgłosiła się do mnie pewna pani z propozycją, a głównie z pytaniem: czy na podstawie czarno-białego zdjęcia mógłbym namalować i odtworzyć obraz, który zaginął w czasie II wojny światowej? Wyjątkowość tej propozycji była o tyle niezwykła, że chodziło o zaginiony obraz Jana Matejki pt. “Chrzest Warneńczyka”. Jak usłyszałem, ten obraz to była pamiątka rodzinna pani Marii Kuleszyńskiej (z rodu Głębockich), a ostatnim posiadaczem obrazu był jej ojciec pan Mieczysław Głębocki. Opowieść pani Marii była tyleż sensacyjna, co wręcz nieprawdopodobna, ale na dowód tego co usłyszałem pani dała mi szereg artykułów, które na temat tego tajemniczego obrazu pisał niegdyś pan redaktor Marian Siembieda. Jak się dowiedziałem pradziadek pani Marii, Jan Kanty Doliwa Głębocki zamówił ten obraz u Jana Matejki, który zgodnie z życzeniem zamawiającego wszystkim twarzom na obrazie nadał oblicza bliższych i dalszych członków rodu Głębockich. Obraz zawieziono do posiadłości Głębockich - Ł

Matka Boska Bolesna z Monasterzysk

W kościele we wsi Bogdanowice koło Głubczyc w woj. opolskim znajduje się cudowny obraz Matki Boskiej Bolesnej. W wiosce tej na południowo-zachodnim krańcu Polski corocznie we wrześniu (z udziałem Kresowian rozrzuconych po całej Polsce oraz po różnych krajach świata) od wielu lat odbywają się uroczystości poświecone kultowi Matki Boskiej Bolesnej. Z obrazem tym związana jest bardzo powikłana historia, gdyż przed II wojną światową znajdował się on w kościele parafialnym w Monasterzyskach w powiecie buczackim (woj. tarnopolskie). Pomijając już same bardzo tajemnicze i dziwne losy obrazu zanim zawisł na jednym z ołtarzy w kościele parafialnym w Bogdanowicach, to dzięki staraniom tamtejszego proboszcza Adama Szubki od 2014 roku kościół ten pw. Podwyższenia Krzyża Świętego został podniesiony do roli Sanktuarium Kultu Maryjnego. Bardzo często przyjeżdżam na organizowane tam podniosłe uroczystości, gdyż też jestem Kresowiakiem, mieszkającym obecnie w Kędzierzynie-Koźlu na Opolszc