Przejdź do głównej zawartości

Kalendarz na 2018 rok - wydany przez Urząd Miasta w K-K

W minionym 2018 roku, Urząd Miasta w Kędzierzynie-Koźlu wydał kalendarz,
gdzie zamieszczono moje rysunki ilustrujące fragmenty naszego
miasta.

Przygotowując się do prezentacji dla UM wybranych rysunków, byłem bardzo zaskoczony widząc, że na przestrzeni lat wykonałem blisko 60 rysunków przedstawiających obiekty z terenu Kędzierzyna-Koźla.
Oto część kart kalendarza z opisem miejsc i obiektów, jakie wybrano do jego ilustracji:


 Styczeń:  Budynek Urzędu Miasta w K-K. W latach trzydziestych XX w, w tym budynku mieściła się winiarnia

 Luty: Zabytkowa śluza w Koźlu.


 Marzec: Fontanna na kozielskim Rynku.

 Kwiecień i Listopad: Dawny Hotel Centralny w dzielnicy Azoty.


 Maj: Podzamcze w Koźlu. Ten rysunek wydany był przez Pocztę Polską również jako znaczek, z okazji czterdziestolecia połączenia Koźla i Kędzierzyna w jedno miasto,

 Czerwiec: Pchacz w basenie portowym w Koźlu Porcie.

 Lipiec: Kościół Ewangelicko-Augsburski w Kędzierzynie.

 Sierpień: Odtworzony wygląd nieistniejącego pałacu w Sławięcicach.

 Wrzesień: Fragment ulicy Grunwaldzkiej w Kędzierzynie.

 Październik: Ujście Kanału Kłodnickiego do Odry.
 Grudzień: Kapliczka w Kłodnicy tzw. “kapliczka pańszczyźniana”. Odtworzony wygląd kapliczki z lat trzydziestych XX w. Kapliczka wybudowana w 1814 roku była wotum dziękczynnym tutejszych mieszkańców za zniesienie pańszczyzny.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Pierwsze rysunki piórkiem

Z początkiem 1993r miałem do podpisania pewne dokumenty z Ministerstwa Kultury i Sztuki, na których niezbędna była również adnotacja Wydziału Kultury Urzędu Miasta w Kędzierzynie-Koźlu. Wówczas kierownik tego wydziału pan Daniel Nurzyński zaskoczył mnie pewną propozycją, pytając: - Czy piórkiem w tuszu mogę wykonać jakieś rysunki np. architekturę, gdyż urząd miasta chciałby kilka takich rysunków w tej właśnie technice - przedstawiających architekturę Kędzierzyna-Koźla?
Bardzo mnie zaskoczyła ta propozycja, ale odpowiedziałem,że nie powinno być z tym problemu.Wówczas pan kierownik zaproponował, abym wykonał na próbę np. trzy dowolne rysunki kędzierzyńsko-kozielskich budynków na kartonie w formacie A4, a później - jeżeli rysunki będą dobre, urząd zleci mi więcej takich prac, gdyż takie rysunki przedstawiające miejscową architektury będą im potrzebne (jako ilustracje) do informatora miejskiego – jaki miasto zamierza wydać.
Po wyjściu z budynku urzędu miejskiego byłem bardzo ucieszony tą…

Obraz Matki Bożej Różańcowej.

Jedną z moich prac specjalnych jest obraz Matki Bożej Różańcowej, choć ten obraz olejny stał się dosyć wyjątkowy dopiero z chwilą jego ukończenia. Obraz był malowany na zamówienie jednego z księży, urodzonego w Tarnopolu na Wołyniu (obecnie Ukraina). Oryginał obrazu przed II wojną światową zdobił kościół w Tarnopolu – kościół całkowicie zburzony już po wojnie z polecenia ówczesnych władz komunistycznych Związku Radzieckiego. Oryginał obrazu MB Różańcowej został potajemnie wywieziony do Polski i obecnie znajduje się w jednym z poznańskich kościołów. Obraz który namalowałem, nie jest dokładną kopią, gdyż w uzgodnieniu z zamawiającym obraz księdzem, w tej pracy wprowadziłem pewne zmiany. Obraz został ukończony w czasie bardzo ciężkiej choroby papieża Jana Pawła II, gdy cały świat z niepokojem śledził stan zdrowia Wielkiego Polaka.  Pracę nad obrazem rozpocząłem kilka miesięcy wcześniej i nie ukrywam, że miałem z nim dosyć poważne problemy. Jednak podczas jednej z konsultacji, zamawiający o…

100 rysunków w jednym albumie.

100 rysunków w jednym albumie.Kilka lat temu (2010r) ukazał się album pt. „Architektura pogranicza polsko-czeskiego uwieczniona piórkiem”. Album został wydany przez Powiat Kędzierzyńsko-Kozielski, a był współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Polsko-Czeskiej Współpracy Transgranicznej Euroregionu „Pradziad”. W albumie znalazło się 98 rysunków mojego autorstwa oraz dwa rysunki pani Marzeny Szczepaniak. W sumie jest to bardzo okazała pozycja, z tłumaczeniem tekstów na język czeski i stanowi pewne podsumowanie mojej dotychczasowej twórczości, tj. prac wykonywanych piórkiem. 
Specjalnie dla potrzeb albumu wykonałem kilka rysunków także z terenu Czech z przygranicznego powiatu Bruntal, a szczególnie z tamtejszej gminy Svetla Hora.
                                                Projekt okładki: Jacek Fuławka
W albumie zamieściłem rysunki prezentujące głównie powiat kędzierzyńsko kozielski oraz powiaty prudnicki, nyski, strzelecki, głubczycki, krapkowicki i w…